Alice Harikalar Diyarında

Çoğu kitaba “çocuk kitabı” damgası vurarakgeçmişe gömeriz. Varsa bi kütüphanemiz belki birgün çocuklarımız falan okur diye rafa kaldırıp ömür billah kapağını açmayız. Bazen içlerinde küçükken taam oalrak kavrayamayacağımız mesajlar olabilir. Hatta belki Küçük Prens’de olduğu gibi doğrudan bir gönderme bile olabilir. Sormaya kalksak çoğu insan içindeki çocuğu öldürmemiştir. İçinizdeki çocuğu 5 dakikalığına ödünç alıcam 🙂

“Alice Harikalar Diyarında’yı şöyle böyle herkes bilir. Çocukken okuduğumuz bir çocuk romanıdır, Ya da çizgifilm olarak izlemişizdir. Fakat sanırım böyle yaparak kaçırdığımız şeyler var. Gerçekten güzel şeyler var. Felsefi anlamda bile…

Kitapta şöyle bir dialog geçer:

Alice came to a fork in the road. “Which road do I take?” she asked.
“Where do you want to go?” responded the Cheshire cat.
“I don’t know,” Alice answered.
“Then,” said the cat, “it doesn’t matter.”
~Lewis Carroll, Alice in Wonderland

Türkçe meali ise yaklaşık olarak şöyle:

Alice bir yol ayrımına gelmişti. “Hangi yolu seçmeliyim?” diye sordu.
“Nereye gitmek istiyorsun?” diye sordu Çizgili kedi.
“Bilmiyorum.” dedi Alice.
“O zaman” dedi kedi, “farketmez.”
~Lewis Carroll, Alice Harikalar Diyarında

Bir düşündüm de, gerçekten ne yapacağımıza karar vermek için o kadar fazla vakit harcıyoruz ki. Gideceğimiz yerlerden kıstığımızın farkında değiliz. “Nereye gitmek istiyorum?” diye sormalıyız kendimize. Cevap “bilmiyorum”sa yola devam… Hangi taraftan mı? Ne bileyim karar veremiyorsanız bırakın bozuk para sizin yerinize karar versin. 🙂

Dip not: Arkadaşlar bişeyler karalamak için yakıt olarak yorum kullanıyorum yorumlarınızı esirgemeyin 🙂

Sohbete katılın

6 yorum

 1. hehe:D kuccukern okumustum ama tam olarak hatirlamiyorum ne oldugunu,ama guzel bir hikayeydi,babam bana dedi bence okumustum kucceken sende oku bari diye.bence bu hikaye olmez:)

 2. Pişman olma korkusudur çoğu zaman insanı kararsız bırakan ama kararsızlık varsa, işin ucunda gerçekten ciddi bir amaçta yoktur demek… Evet, bu kitabı tekrar okumalı:)

 3. Karar veremiyorsan bırak hayat nereye götürürse adamı… Hayattan daha deneyimli bir yol gösterici bulunabilir mi? 🙂

 4. Çocuk kitabı denilen kitapların gerçekten “çocuklar için” olduğuna fazla inanmamak gerekli :). Zira şu ana kadar okuduğum kitaplar arasında gördüğüm en etkileyici kitap “Küçük Prens” idi.

  Küçük Prens’ten örnek iki bölüm: “Astreoid B612 üstüne bütün bunları anlatmam, size numarasını bildirmem, büyükleri memnun etmek içindir. Büyükler sayılardan hoşlanır. Onlara yeni bir dostunuzdan söz açtınız mı, hiç bir zaman size önemli şeyler sormazlar.Hiçbir zaman: ‘Sesi nasıl? Hangi oyunları sever? Kelebek toplar mı?’ diye sormazlar

  ‘Kaç yaşındadır? Kaç kardeşi var? Kilosu nedir? Babası kaç para kazanır?’ diye sorarlar. Sonra anladıklarını sanırlar. Büyüklere: ‘Pembe kiremitten bir ev gördüm, pencerelerinde çiçek saksıları vardı’ dersiniz, o ev gözlerinin önünde bir türlü canlanmaz. Onlara: ‘Yüz bin franklık bir ev gördüm.’ demeniz lazım. Derhal: ‘Ne güzel ev!’ diye bağrışırlar.”

  “Bir gün bana: ‘Onu dinleseydim keşke!’ dedi. Çiçeklere kulak asmamalı. Onları yalnız seyretmeli, koklamalı. Benim gezegenime mis gibi kokular saçıyordu. Ben zevk almasını bilemedim. Şu kaplan meselesine canım sıkılacağına, gülümseseydim ne olurdu?’

  Daha da açılarak:

  ‘Ben onu hiç anlayamadım, dedi. Söylediğine değil, yaptığına bakmalıydım. Kokular saçıyor, içimi açıyordu. Ne diye bıraktım gittim onu. Nazlarına rağmen beni sevdiğini anlayamadım. Çiçeklerin bir günü ötekine uymaz. Gençtim, toydum işte, bilemedim onu sevmesini.'”

 5. Güzel yorum… Ama…
  İnsanların kararlarını almadan önce o kadar düşünmelerinin iki sebebi vardır.
  1. Bir sonraki sefer aynı sorunla karşılaştıklarında daha az düşünmek.
  2. Kararlarını alırken hata yapmamak.
  Bir yol ayrımına gelseniz siz de aynı şeyi yaparsınız. Oranın en bilge ve her şeyi bilen kedisine “Hangi yol” diye sorarsınız. Asıl sorduğunuz ise “Hangi yol boyunca karşılaşacaklarım daha zararsız ve hangisinin sonunda ne var?”
  Kediden beklenen cevap ise şu şekildedir…
  “Sağdaki yolu seçersen şehre gidersin. Orada senin buradan çıkman için gereken iksir var. Soldan gidersen çiftlik evine çıkarsın. Orada ise kraliçenin arkadaşı var…”
  gibi…
  Yanlış yolu seçmek ya da uzun yolu seçmek bazen daha iyi oluyor. Sanırım bu yol ve yöntem seçme konusunda “Run Lola Run” filmi Alice’in bu mesajından daha kuvvetli bir mesaj vermekte. Hatta daha da fazlasını.
  Alice’de bir şey daha dikkatimi çeker. Mesela hikayenin başında geç kaldığından koşturan tavşan, bir sonraki sahnesinde çay partisinde anlamsızca konuşmakta ve zaman öldürmektedir. Sanırım oradaki her karakter insanın içindeki kötü bir yöne gönderme yapıyor. İnsanın kendisinde görmek istemediği pek çok olguyu hikayede başka karakterler olarak vermiş gibi.

Yorum Gönderin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: