Stajlar, alımlar ve yöntemler

Her staj arama süresince öğrencilerin kafasını benzer sorunlar kurcalıyor. Nerede staj bulabileceğim? Nerelere başvurmalıyım? Beni kim kabul eder? …

Hep de aynı kısır döndünün içinde döner. Staja kabul edilirken beni not ortalamama göre mi yargılayacaklar? Not ortalaması başarının bir ölçütü müdür? Diğer taraftan şirketler açısından Öğrencinin daha önceden ciddi bir deneyimi yada bir projesi yoksa bakılabilecek çok fazla şey yoktur. Cvler arasından eleme yapılması gerektiğinde sanıyorum not ortalaması mecburen önemli bir etmen olur. Ben not ortalamasının kendi başarısını göstermediğini düşünen yüzlercesi arasındayım. Özellikle bölüm dışı derslerde…

Hal böyleyken, değil iş başvuruları staj başvurularında bile birbirine benzeyen bir sürü aday arasından eleme yapmak gerekecek. Ve ne öğrenciler kendilerini anlatabildikleri konusunda tatmin oalcak ne alımı yapanların kafasında yeterince bir fikir oluşabilecek. Bir çaresizlik gibi görünse de bu kısır döngüyü kırmak sanıyorum ki mümkün.

Bildiğim ilk uygulama daha önceden Pardus ekibinin staj elemelerindeydi. Not ortalaması ve okunan okulu bir kriter oalrak kabul etmeyerek cvnin yanında kişinin kendini ifade etmesi için ayrı bir metin istiyorlardı. Daha önemlisi daha önceden gerçekleştirilmiş örnek bir çalışma (ödev/proje) Kişiyi ölçmek için klasik yöntemlerden daha iyi görünen bir yöntem sunuyor bu.

Fakat bana daha da orjinal gelen bir yöntemle karşılaştım. Portakal Teknoloji bakın nasıl bir yol izliyor:

* Özellikle özgür yazılım alanında faaliyet gösterdiği için ve stajerlerinin de belli bir paylaşım kültürüne dahil olmasını beklediğinden dolayı adayların blog tutmasını blogu yoksa blog açmasını öngörüyor.
* Bir özgür yazılım projesinin tanıtımını yine blogda yapmasını istiyor
* Son aşama olarak da özgür yazılım camiasına somut bir katkı sağlamalarını bekliyor.

Böylece staja kabul edilen ya da edilmeyen herkese belli bir bilinci aşılamış ve belki de özgür yazılım dünyasına kazandırmış oluyor.

Ben de Portakal Teknolojinin özgür yazılım mevzularına gösterdiği hassasiyetten ve kendime bir şeyler katabileceğine inandığımdan başvurumu yaptım.

Aslında işin ilginç yanı Bora Güngören’in blogunda belirttiğine göre bu staj prosedürü başka yerlerde de yankı bulmuş gibi görünüyor. . Yani “esinlenmeyi” pek belli etmeseler de baya benzer uygulamalar varmış.

Diliyorum ki insanların değerlendirilmesi ve anlaşışması için bunun gibi yollar artsın. Cvlerin yeterliliği konusunda ciddi sıkıntılarım var. Hala insanların kendini bu tür durumlarda ifade edebilmesi için çok iyi bir yol var gibi görünmüyor.

“Stajlar, alımlar ve yöntemler” için 1 yanıt

Not ortalaması sadece düzenli çalışma disiplinini ölçer bence. Yapabileceklerini değil. O noktada katılıyorum. Ayrıca staj ın hayırlı olsun diyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.