Hayali Okul Cumhuriyeti

Bazen insan içinde bulunduğu dünyayı sırf içinde olduğundan sadece bir noktasından görebiliyor. Dünya aslında o kadar büyük ki her yerinde olmamızın bir imkanı da yok. Ama elimizde ufak bir maketi olsaydı, bakınca her tarafını görebilseydik… Masanın üzerinde duran mavi küreler gibi dünyayı göremesek bile biraz ufağını görseydik daha rahat anlardık. Be sebepten dolayı ufak hikayeler uyduruyorum bazen kafamda. Hikayeleri anlamak dünyayı anlamaktan daha kolay ne de olsa.

Okul Tabela

Bir okul düşünelim. Bu okulda öğretmen öğrencilere karşı şiddet uyguluyor. Beklenen şey tabi velilerin toplanıp buna karşı bir tepki oluşturması.Aynı okulda bir öğretmen öğrencilerinin bir kısmına özel ders vermekle suçlanıyor. Özel ders alanlara sınavda soracağı soruları da özel derste çözüyormuş diye insanlar ayağa kalkıyor.

Bir takım velilerin tepkisi müdüre kaymaya başlıyor. “Bu müdür yüzünden oldu bu müdür neden bu konuda bir şeyler yapmıyor.” diyorlar.

Bu sırada müdür okuldan uzakta yaşayanlar için ücretsiz bir servis uygulamasına başlıyor. Kimisinin bu servis işine yaramıyor ama kimilerinin çok yarıyor. Kimilerinin işine yaramadığı hale iyi bir şey olduğunu düşünüyorlar. Müdürden memnun olan epey bir insan da var.

Müdür hakkında bir yolsuzluk iddası ortaya atılıyor. Müdürün üniversiteye giden oğlunun lüks bir arabayla dolaştığına dair haberler yayılıyor. Kimi insanlar buna çok bozuluyor. Kimileri içinse müdürün oğlunun ne yaptığı umurlarında değil.

Müdürümüzün dili de biraz sert “Beğenmiyoralrsa başka okula giderler. benim yönettiğim okul böyledir” diyor.

Daha sonra başka bir öğretmen için bir şiddet olayı daha yaşanıyor. Bir takım insanlar müdürün bu konuda tepkisinden memnun değil ve olayların sürekli okulda tekrarlamasından rahatsız. İyiden iyiye kızgınlar artık müdüre.

Yaşanan olaylarda artık bir öğrenci dövüldüyse o öğretmene olan eleştiriden daha fazla müdüre kızan bu konuda bir şey yapmadığını düşünen müdürün değişmesi gerektiğini düşünen insanlar var.

Velilerin bir kısmı dayağı önemsemiyor. Hatta hocaların gerekirse dövmesi gerektiğini düşünüyor. Bir kısmının da umrunda değil.

Gel gelelim artık her olayda tepkiler suçu işleyen öğretmenden çok müdüre kaymış durumda. Bir takım insanlar müdürü seviyorlar ve müdürü protesto edenler iyiden iyiye kızıyorlar (iki taraftan da birbirine saldıran veliler var). Bir takım insanların müdür hakkında herhangi bir görüşü yok fakat şiddete karşı. Tepki de göstermek istiyorlar ama bu tepkinin müdüre gösterilmesini istemiyorlar.

Tabi asıl suçlunun kim odluğu ve ne yapılması gerektiği konusunda insanlar bir fikir birliğine varamıyorlar.

Hikayelerde genellikle olay bir çözüme ulaştırılır. Ama üzgünüm bu hikayede olayın bir çözümü yok. Aslında velilerin kafasında çözüme dair birsürü fikir var. Tabii ki bu fikirler de birbiriyle çelişiyor hata veliler de kendi arasında “böyle çözülür, yok efendim böyle çözülür ancak” diye kavga ediyor. Kimilerine göre okulun durumunda çözülmesi gereken bir şey de yok.

Sahi ne olacak bu okulun hali?

Not: Bu yazı aslında bir blog yazısı olarak yazılmamıştı. İnternet üzerinden bir konuyu tartışırken verdiğim bir örnekti. Yeterince uzun olunca bloga da koymaya karar verdim. Zaten doğru düzgün bir şey yazdığım da yok ya…

Yorum Gönderin

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: