Linux ssh ve proxy

Şu anda Hacettepe Üniversitesi’nde yurtlardan hiç birinde internet bağlantısı yok. 3 şey sayesinde sanıyorum internete erişebilen bir tek benim.

İltiraf etmek gerekirse ilki şans. Tesadüfen hacettepe.edu.tr alan adı altındaki adreslere erişebildiğimi fark ettim. Dışarıya çıkışlarda bir sorun olmalı.

İkincisi bölümümüz tarafından sağlanan ssh (Secure Shell) ile hesabımıza uzaktan etişme hakkı. Bu makine de hacettepe.edu.tr altında olduğu için buna bağlanmam da pek sorun olmadı. Eriştiğim bilgisara sadece komut satırı ara yüzüyle erişsem de komut satırı tarayıcısı sayesinde internete girmeyi deneyebildim. (Lynx ya da links deneyebilirsiniz.) Gariptir ki bağlandığım makinenin internete sorunsuz erişebildiğini farkettim. Aslında teorik olarak bir şekilde internete eriştiğinizde onu istediğiniz gibi kullanıyor olmanız gerekir. Fakat bahsettiğim tarayıcılar normal ihtiyaçları pek karşılayamıyorlar malesef.

Üçüncü etmense Linux’un daha doğrusu Linux’taki ssh yazılımının sağladığı bir olanak.

#ssh -D <portNo> <adres>

Kullandığınızda <adres> ile belirttiğiniz adresteki bilgisayara bağlanır. (kullanıcı adı belirtmek için kullaiciadi@adres seçmelisiniz.) ve bilgisayarınızın <portNo> ile belirttiğimiz portundan bir vekil sunucu (proxy server) açar.

Tarayıcınızın vekil sunucu ayarlarında adres olarak 127.0.0.1 (her zaman kendi bilgisayarınızı gösterir) port olarak seçtiğiniz portu gösterip vekil sunucunun SOCKS olduğunu belirttiğinizde bağlandığınız o bilgisayar üzerinden internete erişebiliyor olmanız gerekir.

Kabul etmek gerekirse benim için işe yaraması biraz şansla alakalı fakat bu olayın daha yaygın olarak kullanıldığı yerler de yok değil.

Normalde yerel ağlarda (özellikle kablosuz ağlarda) bilgisayarınızın yolladığı veri paketlerinin okunup okunmadığını bilmenin pek bir yolu yoktur. İletişiminizin gizliğini güvence altına alamazsınız. Bu gibi durumlarda (biraz paronayakça bir düşünce olsa da) güvendiğiniz sitelere yolladığınız bilgierin bile izleniyor olma olasılığı vardır. Hem de bahsi geçen sitelerin hiçbir kabahati olmadan…

SSH ise iki bilgisayar arasında güvenli iletişim sağlayabilmek için yaratılmıştır. SSH yoluyla iletişim kuran iki bilgisayarın iletişimi dinlense bile anlamsız şifrelenmiş verilerle karşılaşacaklardır. Bağlandığınız bilgisayarın fiziksel olarak güvenli olduğunu düşünürsek verileriniz tamamen güvende olur.

HUBİT ve Bilişim Günleri

Bu sene Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu (Hübit) olarak 8-9-10 Nisan tarihhlerinde Bilişim Günleri düzenliyoruz. Etkinliğe İş dünyası ve akedemik dünyadan bir çok önemli konuşmacı katılıyor. Afiş ve program hakkında bilgi edinmek için topluluğun internet sitesini kullanabilirsiniz. Ve çevirimiçi kayıt yaptırabilirsiniz.

Bilişim günleri afişi

Bilişim günleri afişi

Bu kısmı biraz hızlı geçiyorum çünkü her yerde okuyabileceğiniz tarzda bir tanıtım yazısını olmasını istemedim. Daha çok etkinliğin hazırlanışına dair kendi izlenimlerini aktarmak istedim.

Geçen sene Bilişim günlerinin ilkini düzenlemiştik. Birçok şeyi spnradan netleştirebildiğimiz için içeriği güzel ama tanıtımı pek de tatmin edici olmayan bir etkinlik olmuştu bizim için. Aslında başkalarının bir şeyler öğrenmesi için yapılan etkinlikler bir yandan da en çok içinde bulunanlara birşeyler öğretiyor.

Bu sene topluluğa çok taze kanlar katılmasını önceden çalışan arkadaşların da daha hevesli olmasından cesaret alarak biraz daha geniç çaplı düşünmeye çalıştık bu seferki etkinliği. Önceden Facebook, Bilgisayar Mühendisliği BÖlümünün haber grubu ve geç açılmış afişlerle duyurmuşken bu sefer stand afişleme ve el ilanları da eklenince pek de fena bir tanıtım olmadı gibime geliyor.

Günümüzde üniversite öğrencilerinin bir kısmında olan ilgisizliği yavaş yavaş kırıyoruz sanırım. Hem katılan hem de elini taşın altına sokan arkadaşların sayısı arttı.

Çevrimiçi kayıt yaptıran ve her gün iki oturuma katılan arkadaşalra da katılım belgesi veriyoruz. Bu katılım belgesi olayı özellikle standda beklediğimden daha fazla ilgi gördü. İnsanların ilgisi çekmesi açısından güzel bir durum fakat kendini geliştirmekten çok belgeye odaklanılması açısından da biraz üzücü olabiliyor.

Diğer üniversitelerden veya kesimlerden insanları da aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız. Çevirimiçi kayıt yaptırmayı unutmayın =)

İşe yarayabilecek bağlantıları da vereyim:

Topluluğun web adresi(Şimdilik sadece etkinlik afişi ve kayıt sistemi olsa da)
Facebook

Sonuç olarak yorulduk ama değdi. Beraber çalıştığımız tüm arkadaşlarıma da buradan teşekkür ediyorum. Etkinlikte görüşmek üzere…